Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında röportaj yaptık.

Geliştiricimiz Sayın Gürkan Duman ile Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında röportaj yaptık. 

Webbenim.com ile Solar Hakkında Röportaj Yaptık

Webbenim: Öncelikle merhabalar sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Gürkan Duman: Öncelikle 28 yaşında girişimci ve çevreci biri olarak yurt dışından tedarik ettiğimiz bu ürünlerin insanları kullanım konusunda teşvik edici bir yola sokarak bilinçlendirmek istedik.  Yola çıkış amacımız da çevre ve doğa unsurlarını ele alarak ve de  tüketimi de göz önünde bulundurarak bu ürünlerin tanıtılmasını hedefledik.

Solar Doğa

Çevreye önem veriyoruz…

Gürkan Duman: E- Tabi sonuçta biz bu siteyi ve sistemi kurarken entegre ettiğimiz bir takım teknoloji ürünlerini baz aldık. İstek ve talep doğrultusun da anladık ki insanların çevre konusunda gerçekten ciddi anlamda bilinçlendiğini gördük. Bu bir takım bazı güzellikleri sundu bize. Ne gibi mi?   Tamamen çevre faktörü unsurlarını ele alan, yenilikleri göz önünde bulunduran, tüketimi yineleme yolunda tekrarlayan bir ürünün ortaya çıkışını sundu.  Yani bu ürünü bize çevre sundu. Ama arzını insanlar yaptı diyebiliriz

Neden solar aydınlatma

Başarı elde edebilmeniz kolay oldu mu?  İstediğiniz başarıya ulaştınız mı?

Gürkan Duman: İstediğimiz başarıya bu başarıyı elde ettiğimiz insanların bizden talep etmiş olduğu bu ürünlerle birlikte sağladık. Bu ürünlerin neden üretildiği ve ne için kullanıldığını ve kullananların kendilerine nasıl kolaylık sağladığı durumunu ele alırsak sayısal anlamda bir şey ifade etmiş oluruz. Fakat bu durum satış için söz konusu değildir.Webbenim: Satış söz konusu değil derken kastettiğiniz nedir?

Gürkan Duman:  Kastettiğim konu şu: Yeteri kadar imkanlar dahilinde ulaşım sağlayamıyoruz. Bu şu demek oluyor ciddi anlamda reklam yatırımlarına ve pazarlama alanlarına ihtiyaç duymaktayız.

Webbenim: Bunun için yeterli bir ekibiniz yok mu?

Gürkan Duman: Daha fazlasına ihtiyacımız var diyebiliriz.

Webbenim: Yeni nesil aydınlatma ekipmanları hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleceğe led  teknolojisi hakkında bakacak olursak eğer bu konunun aydınlatma yelpazesi içerisinde nasıl yer edinir?

Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında röportaj yaptık.

Cevaplayım

Gürkan Duman: Benim için yenilenebilir enerji kaynakları bu konuda çok önemli. Öncelikle piyasa da iç ve dış hacim olarak küresel anlamda ciddi elektrik tüketiyoruz bu bir gerçek.
Belki bir saptırma olacak fakat şunu da belirtmek isterim ki; ben solar işine tamamen güneş enerjisinin kullanımı ve kullanım alanları ile ilgili girmek istedim fakat daha sonrasın da ihtisasımı lambalar hakkında yaptığım için bu konu da yönelim sergiledim.
Buradan şunu söyleyebilirim ki bu sistemin içerisine girmeye çalıştığım da insanların bu sisteme ne kadar büyük bir talep ile içerisine girmek istediğine şahit oldum .
Bu sisteme dahil olanlar; Güneş Enerjisini Verimli Kullanma; Güneş Enerjisi ile aydınlatma, Güneş enerjisi ile ısıtma, Güneş enerjisi ile buz dolabı, bulaşık makinası, televizyon gibi ürünleri çalıştırma.
Fakat ben daha çok aydınlatma yönünde kaldım ve bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verdim.

Devamı…

Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında röportaj yaptık.

Webbenim: Ülkemiz de yeteri kadar Solar Enerji ile çalışan ürünler kullanılıyor mu?

Gürkan Duman: Kesinlikle hayır. Yeteri kadar değil. En basiti sokak lambalarına bakarak bunu anlayabilirsiniz.

Webbenim: Güneş Enerjisi Sistemlerini Kurmak Kolay Mı?

Gürkan Duman: Burada önemli olan ekipmanların hangi kalite de olduğudur? Mesala hangi paneli kullanacaksınız bu çok önemli.
Her ürünün kalitesine göre bir fiyatı var fakat solar sistemler konusun da bunda kısıtlamaya gidilmemesini öneririm. Çünkü bu sistem sizin elektriğinizi karşılıyor.

Webbenim: Solar enerjinin en çok tercih edildiği alanlar nereler?

Gürkan Duman: Geniş yelpazeli bir soru fakat ben bunu kendi ürünlerimden yola çıkarak örnek vereyim. Örneğin tarlada çalışan bir adam elektrik tesarı kablosu vesairesi uğraşmak istemiyor. Tak-Çalıştır-Kullan mantığı ile ilgili bir ürünü kullanmak istiyor. E fiyat/performans ürünü olsun diyor.
Ben de kendilerine Solar Lamba ürünlerini tercih ediyorum.

Çünkü bu lamba daha çok tarla alanlarını da tercih ediliyor.

Webbenim: Solar Enerji Geleceğin Enerjisi olur mu?

Gürkan Duman: Olur. Çünkü ülkemiz güneşten ciddi anlam da çok fazla verim almakta. Bakın kendi bahçem de bile bu ürünü kullanıyorum gün ışığından yararlanarak bana 3 saat kesintisiz ışık verebiliyor. (Güneş olmadan)

Webbenim: Solar Hakkında Düşünceleriniz Neler

Gürkan Duman: Sorduğunuz sorulara kendi alanım ile ilgili açıklama yaptım. Fakat yineliyorum solar enerji gelecekte özellikle evlerin çatısında zorunlu hale getirilecek bir yatırımı göze aldıracaktır.

Webbenim. Hedefiniz var mı?

Gürkan Duman: İnancım hedeflerimi gerçekleştirme yönünde.

Webbenim: Önce çevre mi?

Gürkan Duman: Doğayı seven herkes çevreci ürünleri tercih eder. Fakat bu asla bizim masum olduğumuzu göstermez, bilakis aza indirgeyerek rahatlamış olduğumuzu varsayarız

Webbenim: Solar Aydınlatma ile ilgili bir öneriniz var mı?

Gürkan Duman: Var

Webbenim: Nedir?

Gürkan Duman: İlk olarak en büyük önerim Solar Lambaların özellikle Sokak aydınlatmaların da kullanılmasını istediğim.  Edirne’den Ardahan’a kadar yol var.

Webbenim: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Gürkan Duman: Öncelikle Webbenim.com olarak sizlere teşekkür ederim. Ben bu raportajı ürünlerin satılması konusun da değil çevreci olduğum yönümle yorum yaptım.
Dileğim; bu ürünlerin kullanım oranlarının arttırılması, kullanım alanlarının da çoğalmasıdır. Özellikle sanayi, sokak, bahçe, peyzajlık alanların da kullanılmasıdır.
Elektriği tüketmeyelim, güneşi tercih edelim.

Webbenim: Biz teşekkür ediyoruz.

Düzenleme: Selin Renk Yılmaz

Bir cevap yazın