Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı

Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı


Akfen Holding'ten Van'a Ges Yatırımı

Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı

30 MW’lık bir güneş enerjisi santrali

Türkiye’nin Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Akfen Holding’in Türkiye’nin doğudaki Van ilinin Edremit ilçesinde 30 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kurduğunu doğruladı.

Kamu ve özel sektör arasındaki işbirliğini teşvik etmek olan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, 55 milyon ABD Doları tutarındaki projenin iki inşaat aşamasından oluşacağını söyledi. İlk olarak 20 MW’lık Fotovoltaik inşaatı ve Eylül ayında tamamlanması bekleniyor. Kalan 10 MW’lık inşaat 2019’da tamamlanacak.

Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı

Lisanslı projeler

Bu çok olumlu bir haber, çünkü Türkiye’nin lisanslı projeler segmenti üç yıldan uzun süredir devam ediyor. Ülke 2014 ve 2015 yıllarında toplam 600 MW lisanslı proje ihalesini gerçekleştirdi . Bununla birlikte, 2017 ve 2016 yıllarında sadece 15 MW ve 13.3 MW kurulu oldu.

Akfen Holding, 2016 yılında Türk şirketi Asunim ve Alman firması Akfen Yenilenebilir Enerjiler için Phoenix Solar tarafından lisanslı 8 MW güneş Fotovoltaik çiftliğinin sahibidir. Elazığ bölgesinde bulunan 8 MW’lık Solar Fotovoltaik grubu 2014 yılında ihale edilmiştir.

Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı

Finansman anahtardır

Akfen, önümüzdeki 30 MW projesinin henüz bir detayını yayınlamadı. Firma, Türkiye’nin önde gelen altyapı gruplarından biridir ve Aralık 2015’te Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), Akfen Holding’in yenilenebilir enerji iştiraki için% 20 hissesini satın almıştır.

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), birkaç Akfen projesini finanse etti ve Nisan ayında, banka, 85 MW’lık bir Fotovoltaik portföyünün inşaatını finanse etmek için yeni bir uzun vadeli üst düzey borç finansmanı yaptı. Akfen’e aittir. EBRD tarafından finanse edilen portföy, Konya, Amasya, Tokat, Van ve Malatya illerinde yer alan projelerden oluşmaktadır.

Yine de, zamanlama yardımcı olmaz. İhale kurallarına göre, lisanslı projelerin 600 MW’ının tamamı 2019 yılı sonuna kadar tesis edilmek zorundadır. Bu nedenle, Fotovoltaik proje lisansına sahip olan yatırımcılar acele etmelidir.

Diğer yazılarımıza göz gezdirmek için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

“Akfen Holding’ten Van’a Ges Yatırımı&rdquo hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Solar Lamba | Solarlamba.net

Bir cevap yazın